Zajisté se na svých toulkách po krajích a městech celého světa potkáváte s různými litými sochami, lavičkami , pamětními deskami a pod. a to především odlitých z bronzu, ale i jiných slitin. Věřte, že všechny tyto odlitky jsou vytvořeny v pískových formách. Je to za prvé nejstarší metoda formování, za druhé nejpřesnější a za třetí, písek snese lití i materiály tavitelné při vysokých teplotách. Pravdou je, že takové umělecké 3D a 2D lití odlitků již vyžaduje vysokou řemeslnou zručnost a kdysi byly u nás na to i školy. Vím to, protože se chodím koukat na toto lití u nás do uměleckých sléváren v Blansku, kde má tohle řemeslo dlouholetou tradici a pokec s formíři a odlévači o těchto školách a jejich odborné výuce, je víc než zajímavé.

Jak však tohle odlévání přenést domů do kuchyně či dílničky? Pískové formy jsou jedno produkční, takže se většinou používají na lití originálních šperků z drahých kovů cín, bronz, stříbro, zlato a pod. Výhodou písku pak je, že jej můžete používat k formování modelu do nekonečna. Přesnost formy a hladkost stěn odlitku pak je vždy závislá na jemnosti vybrané formovacího písku.

Pro malovýrobu doma například reliéfních obrazů, kachlů, magnetek, svíček a pod. z různých licích materiálů je pak dobré vybrat spíše již speciálně nadrcené křemičité moučky, které stačí zvlhčit nebo písek se speciálními oleji.

Moučky

Křemičitá moučka: https://www.efkoart.cz/kremicita-moucka

Moučky a písky s oleji

Červený formovací písek: https://www.efkoart.cz/p/cerveny-formovaci-pisek-1000g

Magnetický písek: https://www.efkoart.cz/p/playform-modelovaci-pisek-1kg

Otisková hlína

Sochařská hlína https://www.efkoart.cz/p/modelovaci-socharska-hlina-1kg

Pokud vynecháme lití drahým kovem a budeme chtít odlévat z licích keramických, sádrových, pryskyřičných, mýdlových či voskových hmot, pak je tento materiál velice vhodný, protože se jedná o jednoduchou metodu otisku vylití a znovu otisku a vylití atd. A jelikož písek můžete využívat k těmto odlitkům do nekonečna, jedná se logicky o nejlevnější výrobu forem a lití. 😊

Pokud se chcete seznámit s profi využíváním našich formovacích písků v tomto případě červeného jukněte sem: https://fb.watch/jn2bVLPyrW/

Video návod na jednoduché využití pískových forem